Cynamonowa beza z powidłem i orzechami

Cynamonowa beza z powidłem i śliwkami

Torty bezowe…wyglądają bajecznie, a jak smakują?? doskonale, oczywiście pod warunkiem, że lubimy bezy. Moim zdaniem są to najprostsze i najszybsze torty jakie można wykonać, oczywiście pomijam torty bez pieczenia z owocami ;). Oczywiście nie uda nam się ich wykonać na dwie godziny przed wizytą spodziewanych gości, jednak przy sprawnej organizacji: blaty bezowe pieczemy wieczorem, przez noc studzimy w piekarniku, a na dwie godziny przed wizytą przekładamy kremem, efekt „WOW” gwarantowany ;). Powodzenia!

Składniki na dwa blaty bezowe:

  • 5 białek (każde po 40g)
  • szczypta soli
  • 250g drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżka cynamonu
  • 1/2 szkl. posiekanych orzechów włoskich

krem:

  • 250g serka mascarpone
  • 400g śmietany kremówki 36%
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 3 łyżeczki cynamonu

dodatkowo:

  • 240g powidła śliwkowego – 1 słoiczek*
  • pół szklanki drobno posiekanych orzechów włoskich

Przygotowanie bezy.
Dwie płaskie blachy wykładamy papierem do pieczenia i rysujemy okręgi o średnicy 23cm**.
W misie miksera ubijamy białka ze szczyptą soli na sztywną pianę (uważając by nie przebić białek). Pod koniec ubijania stopniowo, łyżka po łyżce, dodajemy cukier. Na koniec, gdy piana jest sztywna, gęsta i ładnie się błyszczy dodajemy sok z cytryny i cynamon, krótko ubijamy do połączenia się składników.
Masę białkową wykładamy równo na dwie blaszki, formując okręgi i nierówności na powierzchni blatów, na koniec posypujemy je posiekanymi orzechami.

Bezy pieczemy w temperaturze  150°C, po 5min. skręcamy piekarnik do 140°C i tak pieczemy przez kolejną 80min.
Ważne jest piec obie blachy jednocześnie, ubita beza nie może czekać, aż „zwolni się piekarnik”. Jeżeli nasz piekarnik jest mały i nie uda nam się upiec dwóch blach jednocześnie to pozostaje nam ubić białka w dwóch turach i piec je osobno. 
Beza powinna lekko wyrosnąć, z wierzchu delikatnie popękać i wyschnąć, a wewnątrz pozostać delikatnie wilgotna, lekko ciągnąca. 
Blaty studzimy w lekko uchylonym piekarniku, najlepiej przez całą noc, a rano zamykamy piekarnik, by nie dostawała się tam wilgoć z zewnątrz.

Przygotowanie kremu.
Śmietanę, serek mascarpone, cukier puder, cynamon przekładamy do miski miksera i ubijamy do momentu uzyskania gęstego kremu. Gotowe.

Złożenie tortu.
Wybieramy mniej dorodny blat, smarujemy powidłem, następnie kremem i przykładamy drugim blatem lekko dociskając. Przed podaniem tort chłodzimy 2 godziny w lodówce.
Tort najlepiej składać na paterze lub talerzu, na którym podamy go gościom lub naszym domownikom, ze względu na delikatność i kruchość bezy przenoszenie jej może okazać się nie lada wyzwaniem.
Tort przechowujemy do 2-3 dni w lodówce.
Smacznego:).

* do bezy najlepiej użyć powidła z własnej spiżarki, oto mój przepis na powidła śliwkowe
** do narysowania kółek używam talerza deserowego o średnicy 23cm czy tortownicy, a kółka rysuję ołówkiem na papierze od strony blachy – w ten sposób krążki „nie brudzą” się grafitem. 

Cynamonowa beza z powidłem i śliwkami
Cynamonowa beza z powidłem i śliwkami

Przepis pochodzi ze strony mojewypieki.com, zmodyfikowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.